Gebe Okulu
20 Kasım 2023

IĞDIR DEVLET HASTANESİ GEBE OKULU EĞİTİM PROGRAMI


   

         Sağlık Bakanlığımızın temel hedeflerinden biri; gebelik dönemi ile doğum sürecinde anne-bebek sağlığı açısından daha kaliteli, verimli, etkin ve güvenli sağlık hizmeti sunulmasıdır.

Bu kapsamda anne adaylarının ruhsal, fiziksel ve sosyal yönden doğuma ve doğum sonrası döneme bilinçli bir şekilde hazırlanması ve desteklenmesi için gebe okulu hizmet vermektedir.

Hastanemiz bünyesinde hizmet veren  Gebe Okulu; sabah 09:00 – 12:00, öğle 13:30 – 16:00 saatleri arasında, 24-37 hafta arasında olan anne adaylarına, “doğuma hazırlık, gebelik, gebelikte beslenme, anne sütü ve emzirme, bebek bakımı, banyosu, gaz masajı, süt sağma ve saklama koşulları, lohusalık bakımı ve aile planlaması” gibi pek çok konuda bilgiler veren bir bölümdür. Her anne ve baba adayının; Gebelik Doğum, Doğum Sonrası Süreç  hakkında bilgi edinmek ve bu bilgiyi hayata geçirmek en doğal HAKKIDIR. Aynı zamanda tüm kadınlar mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir gebelik ve doğum deneyimi geçirmek ister. GEBE OKULU; anne ve baba adaylarına gebelikte, doğumda ve doğum sonrasında; neler yapması gerektiğini   öğreten, onların mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir gebelik, doğum ve loğusalığın nasıl geçirileceğini öğreten bir okuldur.
IMG_20220901_151750 kopya.jpg IMG_20220901_152542 kopya.jpg

Gebe ve gebeye doğumda eşlik edecek yakınlarının;

  • Gebelik ve doğumun fizyolojik bir süreç olduğu, fizyolojik ve psikolojik değişiklikleri,
  • Gebelik ve doğum sürecinde eş ve yakınının desteğinin önemi,
  • Doğumun evreleri,
  • Doğum ağrısıyla ilaçsız baş etme yöntemleri,
  • Gebelik, doğum ve doğum sonu dönemde yaşanabilecek sorunlar ve erken tanısı,
  • Gebenin tehlike belirtilerini ve acil durumlarda izlenecek yollar,
  • Normal doğumun anne ve bebek açısından yararları,
  • Lohusalık süreci,
  • Doğum sonrası kullanılabilen gebeliği önleyici yöntemler ve yenidoğan bakımı konularında bilgilendirmesi hedeflenmiştir.

 Anne adaylarımıza kursun sonunda katılım belgesi verilmekte, anne dostu doğum odaları gezdirilmekte ve ebelerle tanıştırılmaktadır. Ayrıca nefes ve gevşeme egzersizleri, pilates topunda egzersiz programları ile zihinsel – ruhsal ve bedensel olarak doğuma hazırlanmaları sağlanmaktadır.

HAYDİ GEBELER OKULA…