Anne Sütü ve Emzirme Politikası
23 Ocak 2020

   TC

         SAĞLIK BAKANLIĞI

         IĞDIR DEVLET HASTANESİ

 EMZİRME POLİTİKASI

Temel YönetimUygulamalarımız

 1. Hastanemizde anne sütü ve emzirme uygulamasının korunması, teşvik edilmesi ve desteklenmesi amacıyla bir emzirme politikası oluşturulmuştur.
  1. “Anne Sütü Muadillerinin Pazarlanmasıyla ilgili Uluslararası Yasa” ve Dünya Sağlık Asamblesi’nin ilgili kararları eksiksiz şekilde uygulanmaktadır.
  2. Personel ve ebeveynlerle düzenli aralıklarla paylaşılan, yazılı bir “bebek beslenme politikası” oluşturulmuştur.
  3. Sürekli izleme ve veri yönetim sistemleri kurulmuştur.
 2. Hastanemizde Personelin emzirme konusunda annelere destek olmak için gereken bilgi, yetkinlik ve becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  Temel KlinikUygulamalarımız

 3. Hastanemizde Hamile kadınlar,  emziren  anneler   ve aileleri emzirmenin önemi ve yönetimi konusunda bilgilendirilmektedir.
 4. Hastanemizde Annelerin bebekleri ile doğar doğmaz en kısa sürede ten-tene temas kurması sağlanarak, en kısa sürede emzirmeye başlaması ve temasın kesintisiz şekilde sürmesi için annelere destek olunmaktadır.
 5. Hastanemizde Emzirmenin başlatılması ve sürdürülmesi ile sık karşılaşılan güçlüklerin yönetilmesi konusunda annelere destek olunmaktadır.
 6. Hastanemizde Tıbbi bir zorunluluk olmadığı sürece, yenidoğana anne sütünden başka herhangi bir yiyecek veya sıvı verilmemektedir.
 7. Hastanemiz de Annelerin bebekleri ile bir arada tutulması ve günün 24 saati aynı odada kalmaları sağlanmaktadır.

 8. Hastanemizde Annelerin bebekleri acıktığı zaman verdiği işaretleri tanıması ve bunlara yanıt vermesi konusunda annelere destek olunmakta ve bebekler her istediğinde emzirilmeye teşvik edilmektedir.
 9. Hastanemizde Biberon ve emzik kullanımı ve riskleri konusunda annelere danışmanlık hizmeti verilmektedir.
 10. Hastanemizde annelerin emzirmeye devam edebilmeleri için taburculuk işlemleri öncesinde Ebeveynlerin ve bebeklerinin emzirme konusunda sürekli destek ve bakım hizmetlerine erişim sağlayacakları merkezlerle ilgili bilgilendirilmeleri sağlanmaktadır.