Bebek Dostu Hastane (Yeni Doğan Karşılama Ünitesi)

Klinik Hakkında

Hastanemiz bebek dostu ünvanı almış bir hastane olması nedeniyle Yenidoğan yoğun bakım ünitesine bağlı bebek dostu birimi gerek hastanemizde gerekse başka illerde doğum yapmış hastanemize başvuran anne ve bebeklerine anne sütünün önemi ve emzirmeye teşvik konularında eğitim ve hizmet vermektedir

Hastanemiz Yenidoğan Yoğun Bakım karşılama Ünitemizde emzirmenin korunması,özendirilmesi ve desteklenmesi için WHO ve UNICEF işbirliği ile ortaya konulan 11 Öneri ve Anne Sütü Muadillerinin Pazarlanması ile İlgili Uluslararası Yasa ve T.C Sağlık Bakanlığı Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım Uygulamalarına ait emzirme politikası belirlenmiştir.

1-Yenidoğan Yoğun Bakım karşılama Ünitemizin ‘’Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları’’ kapsamında yazılı bir politikası vardır.

2. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde çalışan tüm sağlık personelimiz ‘’Emzirme  eğitimi  verme becerisindedir.

3. Yenidoğan Yoğun Bakım Karşılama Ünitemizde; Anneler emzirmenin yararları ve yöntemleri,emzirmenin nasıl olacağı, bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün salgılanmasını nasıl sürdürebileceklerini,memenin nasıl sağılması gerektiğini ve sütün nasıl saklanması gerektiği konusunda bilgilendirilmektedir.

4. Yenidoğan Yoğun Bakım Karşılama Ünitemizde; Bebek doğduktan sonra ilk yarım saat içerisinde emzirilmeye başlanır  eğer hemen emzirilemiyorsa, ilk 6 saat içinde anne sütü sağılmaya başlanmakta ve takiben her 2-3 saatte bir tekrar edilerek süt üretimi için gerekli uyarı sağlanmaktadır.

5. Tıbben gerekli olmadıkça (annenin olmaması ya da anne sütünün kontraendike olduğu durumlar) Yenidoğan Yoğun Bakım Karsilama Ünitemiz de tedavi gören bebeklere kendi annesinin sütü verilmektedir.Anne memesini alamayan bebeklere besleme kap,enjektör veya beslenme sonda ile yapılmaktadır.Anne memesini alabilecek duruma gelen bebekler hemen emzirilmeye başlanmaktadır.Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda emzirme destekleyicileri ile birlikte relaktasyon sağlanmaktadır.

6. Yenidoğan Yoğun Bakım Karşılama Ünitemizde; anne bebek birlikteliği için uygun koşullar sağlanmaktadır.

7. Yenidoğan Yoğun Bakım Karşılama Ünitemizde; anne bebeğin olabildiğince ten-tene teması sağlanmakta, kangru bakımına önem verilmekte, teknik aracılar ve ayrıntılar azaltılmaktadır.

8. Yenidoğan Yoğun Bakım Karsilama Ünitemizden taburcu olan bebeklerin ailelerine danışmanlık hizmeti verilmekte ve bebekler düzenli aralarla izlenmektedir.

10 Mayıs 2022