Başhekim İLHAN'dan '4 Şubat Dünya Kanser Günü' Mesajı
15 Nisan 2022

 

            

Iğdır Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Raşit İLHAN, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

4 Şubat'ın dünyada 'Kanser Günü' olarak kabul edildiği belirtilen açıklamada, "Bu günde, insanların bilinç düzeyinin artırılması ve kansere ilişkin farkındalık oluşturulması için dünyada ve ülkemizde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Kanser, dünyada ve ülkemizde kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci ölüm sebebidir. Kanser demek ölüm değildir, Kanser önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.” mesajını verdi.

Başhekim İLHAN, “Eskiden kanser denildiği zaman; çözümsüz, herhangi bir tedavisi olmayan bir hastalık olarak algılanırdı. Şu anda bu düşünce azalmış olsa da yine mevcuttur. Onkoloji alanında hem tanı, tarama yöntemleri, hem de yeni gelişen tedavi yaklaşımları sonucunda artık kanser ölüm değil, erken teşhis ve tedavi ile iyileşen bir hastalıktır. Dünyada, 2012’de toplam 14,1 milyon yeni kanser vakası ortaya çıkmıştır. Bu vakalardan 8,2 milyonu kanser nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Dünyada en çok akciğer (yüzde 13), meme (yüzde 11,9) ve kolon (yüzde 9,7) kanserleri görülmektedir. Kanserden ölümler arasında ilk sırada yüzde 19,4 ile akciğer, yüzde 9,1 ile karaciğer ve yüzde 8,8 ile mide kanseri yer almaktadır" ifadelerine yer verdi.

Açıklamada, "Dünya genelindeki kanserlerin üçte biri önlenebilir, üçte biri de erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir durumdadır. Ülkemizde yılda yaklaşık 162 bin kişi kansere yakalanmaktadır. Kanser görülme sıklığı erkeklerde yüz binde 269,7; kadınlarda ise yüz binde 173,3’tür. Erkeklerde en sık yüzde 28 ile akciğer, kadınlarda ise yüzde 24 ile meme kanseri görülmektedir. Ülkemizde bölgeler arasında farklı kanserler görülmekle birlikte kanser görülme sıklığı açısından anlamlı bir fark yoktur. Şu anda bu düşünce azalmış olsa da yine mevcuttur. Onkoloji alanında hem tanı, tarama yöntemleri, hem de yeni gelişen tedavi yaklaşımları sonucunda artık kanser ölüm değildir. Kanser tedavisi gören tüm hastalara acil şifalar dilerim” dedi.