Sağlık Çalışanları Organlarını Bağışladı.
15 Nisan 2022

Sağlık Çalışanları Organlarını Bağışladı. 

Iğdır Devlet Hastanesi personellerinden KETEM’de görevli Hemşire Seren ARAS ve Üreme Sağlığı Birimi’nde Çalışan Hemşire Ayten ALMA Organ Bağış Birimi’ne başvurarak organ bağışında bulundular.

Organ Bağış Birimi sorumlu hemşiresi Fizze TURAN, yaptığı açıklamada, vatandaşların organ bağışına ilgisini arttırmak için hastane bünyesinde, halka açık alanlarda ve basın yolu ile ilgili çalışmalar yaptıklarını, aynı hastaneden iki hemşire arkadaşının organ bağışında bulunduklarını ifade ederek, organ bağışına dikkati çekmek için broşür dağıttıklarını ve bilgilendirme semineri verdiklerini sözlerine ekledi.

KETEM’de çalışan Hemşire Seren ARAS “Bağışlanan her organla bir insana hayat verildiğini vurgulayarak şunları söyledi:
''Organ bağışı bir insanın ölümünden sonra organlarını başka bir insan için kullanılmasına izin verilmesidir. Organ bağışıyla birlikte görmeyen bir insanın görmesini, hayatını diyaliz cihazına bağlı olarak sürdüren bir böbrek hastasının hayata dönmesini sağlayabiliriz. Sağlıklı her insan bütün organlarını bağışlayabilir. İnsanın ölümü sonrasında organların alınması işlemi konunun uzmanı doktorların bulunduğu Sağlık Bakanlığı ve Üniversite Organ Nakil Merkezlerinde gerçekleştirilir. Ben de gönüllü olarak organlarımı bağışladım'' dedi.

Üreme Sağlığı Birimi’nde çalışan Hemşire Ayten ALMA ise; Özellikle yaşlı vatandaşların organ bağışına sıcak bakmadığını da ifade ederek ''Organ bağışı dinimizce herhangi bir sakınca oluşturmuyor. 18 yaşını doldurmuş, akli dengesi yerinde herkes organ bağışı yapabilir. Organlarımı bağışlayarak bir çok hastaya hayat verebilir, bir çok insanın hayata tutunmasına umut olabilirim. ” Dedi.

boyboy.jpg      boyut.jpg