IĞDIR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ve DEVLET HASTANESİ PERSONELLERİNE UMKE EĞİTİMİ VERİLDİ
15 Nisan 2022

  IMG-20181122-WA0005.jpg       IMG-20181109-WA0014.jpg

Kars, Erzurum ve Iğdır olmak üzere 6 UMKE eğitimcisi tarafından toplamda 44 sağlık personelimizin katıldığı, 05-09 Kasım 2018 tarihleri arasında UMKE Temel Eğitimi başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Iğdır Kent Ormanı’nın boş alanında gerçekleştirilen tatbikata İl Sağlık Müdürü Dr. Alpaslan EROL ve Başhekim Op. Dr Raşit İLHAN, Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı, Başkan yardımcısı, Birim Sorumlusu, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı katılım sağladı.

Temel UMKE Eğitimi 3 gün teorik ve 2 gün uygulamalı olmak üzere 5 gün sürdü. Eğitim programında katılımcılara teorik eğitim boyunca temel ve ileri yaşam desteği, ileri hava yolu teknikleri, afet lojistiği, medikal lojistik ve çanta eğitimi, çoklu travmalı hastaya yaklaşım, olay yeri yönetimi, triaj, KBRN, çadır ve kamp alanı kurma, enkaz güveliği konularında teorik bilgiler verildi. Eğitimin uygulamalı bölümünde teorik konuların uygulamaları yapıldı ve trafik kazası, enkaz altı yaralı kurtarma, iple hasta/yaralı kurtarma konularında senaryolar gerçekleştirildi. Tatbikatı izleyen İl Sağlık Müdürü Dr. Alpaslan EROL ve  Başhekim Op. Dr Raşit İLHAN,sağlık hizmeti sunan sağlık personellerimizin kendi görevlerinin yanında gönüllü olarak UMKE faaliyetlerine katılım sağlayan sağlık personellerine teşekkür ederek sertifikalarını dağıttılar.