Başhekim Op. Dr. Raşit İLHAN'dan 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Mesajı
15 Nisan 2022

Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber,
Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber.

18 Mart… Büyük Türk Milletinin, tarihinin her anında, vatan aşkıyla ölüme koşan kahramanlarının yazdığı destanların simgesidir. Var olduğu günden bugüne İstiklal uğruna verilen onur mücadelelerinin özetidir. Bugün, teknolojide ilerleyenlerin değil gönüllerde yer edinenlerin zaferidir. En önemlisi de, ülkemiz için fedakârlığın en büyüğünü yapan, aziz şehitlerimize vefanın günüdür.

Her karışı gencecik şehit fidanlarıyla süslenen bu topraklardır en önemli değerimiz. Her daim milletimizin her bir ferdinin yüreğindeki umutlarla yeniden yeşeren ecdat yadigârı bir vatan parçasıdır emanetimiz. Vatan uğrunda verdiğimiz canla, şanlı bayrak için döktüğümüz kanla belirlenmiştir geleceğimiz. Hiçbir zaman başımızın eğilmediği, acılarımızı zaferlerin içine kattığımızdır geçmişimiz.

Tarihimiz, içimizi titretirken ruhumuzu şahlandıran nice destanların şahididir. Türkülerimiz, ülküsü ve ülkesi için nice kendini feda edenlerin sesidir. Hikâyemiz, asırlar geçse de, liderler ve neferler değişse de hiç bitmeyen iradenin hiç sapmayan hedefidir. Dualarımızsa, geçmişin ve geleceğin kutlu nefesidir.

Bazen Alparslan olur Malazgirt’te kapılar açar; Sultan Murad olur Kosova’ya, Yıldırım olur Niğbolu’ya koşarız. Bazense Fatih olur İstanbul’da çağları aşar, Atatürk olur Çanakkale’de, Sakarya’da yeniden doğarız. Dün olduğu gibi bugün de asil bir millet olarak 15 Temmuzda tarihi yeniden yazarız.

Bizleri geleceğe taşıyan her zafer, silahların değil, toplu vuran yüreklerin, birbirine kenetli gönüllerin zaferidir. Göz bebeği gibi kolladığı yavrusunu “Haydi oğul, ya şehit ol ya gazi!” diyerek askere yollayan anaların, savaşın en kritik anında “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum!” diyerek zafere ulaştıran komutanların zaferidir.
Unutmayalım ki bu medeniyet, imkânsızlıklar içinde özünü kaybetmeyen, madde için manadan geçmeyen, insanlıktan soyutlanmış olanlara insanlık dersi veren Yahya Çavuşların, Seyit Onbaşıların, Kınalı Hasanların, Ömer Halis Demirlerin, Fethi Sekinlerin ve nice kahraman vatan evladının eseridir.

Tarihin dilinden düşmeyen destanlar yazan, her karış toprağını şehit kanlarıyla sulayarak istiklâlinden kopmayan Aziz Milletimiz; dün olduğu gibi bugün de büyük zaferlerin ruhundan hiçbir şey kaybetmemiştir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün büyük bir inançla ifade ettiği: “Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." sözü tüm dünyanın zihnine yeniden kazınmıştır.
Bu vesile ile; 104. yılını kutladığımız 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Günü’nde vatan için fedakârlığın en büyüğünü yapan Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını,tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum.