Başhekim Op. Dr. Raşit İLHAN'ın Azerbaycan Cumhuriyet Bayramı Mesajı
15 Nisan 2022

 

     "28 Mayıs'ta Mehmet Emin RESULZADE liderliğinde Tiflis'de Azerbaycan Halk Cumhuriyeti ilanın ardından, Kafkas İslam Ordusu 15 Eylül 1918'de de Bakü'ye girerek işgal ve soykırımı tümüyle sona erdirmiş; bu süreçte Azerbaycan'ın Başkenti de Bakü'ye taşınmıştır.

     28 Nisan 1920 tarihinde Azerbaycan, Sovyetler Birliği tarafından işgal edilmiş olsa da Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Azerbaycan 1991 yılında yeniden bağımsızlığına kavuşmuş ve “Bir kere yükselen Bayrak bir daha inmez” özdeyişiyle kararlığını ortaya koymuştur. 1991'de bağımsızlığını yeniden kazanan Azerbaycan Cumhuriyeti, 28 Mayıs 1918'de atılmış temellerin üzerine inşa edilmiş bir kazanımdır.
 
     Büyük Önder M. K. ATATÜRK’ün ifade ettiği gibi: “Azerbaycan’ın kederi bizim kederimiz, Azerbaycan'ın sevinci bizim sevincimizdir” şeklindeki görüşleri açıktır ve kardeşliğimizi pekiştirmiştir.

     Bu Ülkü’yle Azerbaycanlı soydaşlarımızın ve tüm Azerbaycan’ın 101. Yıldönümü olan Cumhuriyet Bayramını kutluyor, kardeşlik dayanışmamızın daim olmasını diliyorum."