Iğdırda İlkdefa Laparoskopik Üreterolitotomi (Kapalı Yöntem) Uygulandı
15 Nisan 2022

tacettinmalk.jpg

Tacettin MALK isimli hastamız yaklaşık 1 ay önce sağ yanında şiddetli  ağrı ile başvurdu. Yapılan tetkiklerde sağ böbrek kanalında 2,5cm’den büyük taş izlendi. Böbrek fonksiyon değerlerinde yükselme görüldü ve acil olarak ameliyat planlandı.

Iğdır’da ilk kez uygulanacak olan  kapalı yöntem ( Laparoskopik Üreterolitotomi ) ile  3 küçük delikten taş  çıkartıldı. Böbrek kanalına DJ stent yerleştirilen hasta hızlı bir şekilde iyileşti ve ağrıları önemli derecede geriledi. 1 aylık  süre sonunda DJ stent çıkartıldı. Böbrek fonksiyonları normale dönen hasta sağlığına kavuşmuş bir şekilde hastanemizden taburcu edildi.

Hastaneden ayrılırken genel durumu hakkında bilgi alınan hasta “Çok şükür sağlığıma kavuştum. Ameliyat öncesinde ve sonrasında benimle yakinen ilgilenen tüm hastane çalışanlarından Allah razı olsun”dedi.

Bu ameliyatı gerçekleştirmemizde bana desteğini esirgemeyen, başta Başhekimimiz Op.Dr.Raşit İLHAN olmak üzere tüm ameliyathane ekibi ve üroloji servis çalışanlarına teşekkür ediyorum.  

                                                                                                                                           Latif MUSTAFA ÖZBEK
                                                                                                                                               Üroloji Uzmanı